Wszystkich obecnych i przyszłych członków Klubu Absolwenta UW zachęcamy do dobrowolnego uzupełniania danych o sobie - tutaj każdy ma możliwość rozszerzenia informacji na swój temat poprzez zamieszczenie zdjęć i napisanie kilku zdań o sobie.

Można to zrobić za naszym pośrednictwem, pisząc e-mail zawierający fotografię, tekst, link do swojej strony internetowej, itp.

Adres e-mail: kontakt[at]absolwent.uw.edu.pl   

Legendarny cichociemny gen. Stefan "Starba" Bałuk 15 stycznia 2014 r. ukończył 100 lat

Generał brygady Stefan "Starba" Bałuk w chwili wybuchu II wojny światowej był studentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Walczył w kampanii wrześniowej, potem we Francji był żołnierzem 10 Brygady Kawalerii Pancernej płk. Maczka. Ewakuowany do Wielkiej Brytanii, w Glasgow przeszedł szkolenie wywiadowczo-dywersyjne cichociemnych.

Zrzucony na spadochronie trafił do Polski i rozpoczął pracę w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie był aresztowany za służbę w AK. Jest autorem wielu albumów fotograficznych i książek. Wsławił się m.in. wykonaniem serii zdjęć niemieckich umocnień w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego był człowiekiem do zadań specjalnych - dokumentował pierwsze chwile powstania, dostarczał elementy do radiostacji, przenosił meldunki.

W listopadzie 2008 r., ówczesna Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Pani prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow zaproponowała Panu Generałowi przyjęcie tytułu honorowego członka Klubu Absolwentów.

Pan Generał Stefan „Starba" Bałuk przyjął ten zaszczytny tytuł i dziś to my, możemy cieszyć się, że w gronie członków Klubu mamy tak wspaniałą postać.

Panie Generale, życzymy 200 lat!

 

Wikipedia        http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Ba%C5%82uk

www.wp.pl    http://konflikty.wp.pl/kat,1020223,title,Legendarny-cichociemny-gen-Stefan-Starba-Baluk-konczy-100-lat,wid,16328056,wiadomosc.html?ticaid=11207f

Nowa historia  http://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-stefan-starba-baluk-cichociemny-powstaniec-warszawski-konczy,nId,1089185

Onet.pl           http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gen-stefan-starba-baluk-konczy-100-lat-budzil-strach-wladz/rbq9b

Polskie Radio  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1025038,General-Stefan-StarbaBaluk-legendarny-Cichociemny-konczy-sto-lat-Dokonywal-wielu-brawurowych-akcji


Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Generała brygady Stefana "Starba" Bałuka. Odszedł 30 stycznia 2014 r. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.